Offering you a complete choice of products which include jcb solenoid coil 12v, sun hydraulic coil 12v, solenoid coil 110v, 24v dc solenoid coils 2 pin, 230v red solenoid coil and 4 we 10 rexroth coil 24v.
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Power Source | AC |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Electronic Use |
| Power Source | DC |
| Voltage | 12 V |
| Number Of Pin | Single |
| Material | SS |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
| Type | Hydraulic Coil |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Power Source | AC |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Power Source | AC |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electric Switchgear |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | AC |
| Material | Cast Iron |
| Color | Red |
| Pack Type | Box |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | Transporation(JCB/ Truck/Bus) |
| Voltage Rating | 24 V DC |
| Coil Power | 20 W |
| Valve Brand | Rexroths |
| Coil Type | DC Coil |
| Bore Size | 25 mm |
| Coil Size Code | 32mm |
| Coil Bore Size | 25 mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Duty Cycle | Intermittent |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Coil Power | 30 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Motor Horsepower | 1HP |
| Power Source | DC Powered |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Hydraulic Valve |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Insulation Class | Class H |
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Coil Power | 20 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Hydraulic Valve |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Connector Type | DIN Plug |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3700 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | Xcmg coil |
| Coil Power | 20 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Bore Size | 16 mm |
| Application | Hydraulic Valve |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Coil Power | 10 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Power Source | DC |
| Voltage | standard |
| Number Of Pin | 2 |
| Bore Size | 13mm |
| Power | standard |
| Application | Hydraulic Valve |
| Brand | Hydraforce |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Solenoid Valves |
| Power Source | AC |
| Voltage | 220V |
| Number Of Pin | 2 |
| Color | Black |
| Pack Type | Box |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | For Electronic Use |
| Coil Power | 30 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Power Source | AC |
| Voltage | 24V |
| Bore Size | 16 mm |
| Power | 27W |
| Application | Hydraulic Valve |
| Material | Metal |
| Model Name/Number | 280251 |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 4 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Types Of Screwdriver | Flat Screwdriver |
| Brand | Stanley |
| Warranty | 6 Months |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Coil Power | 30 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Bore Size | 31.5mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Connector Type | DIN Plug |
| Insulation Class | Class H |
MEZ12-90YDT
12V DC
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Usage/Application | For Solenoid Valves |
| Coil Power | 20 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Power Source | DC |
| Voltage | 12V |
| Number Of Pin | 2 |
| Bore Size | 16 mm |
| Power | 50W |
| Application | Hydraulic Valve |
| Material | PVC (Housing) |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 48 V DC |
| Usage/Application | I |
| Coil Power | 30 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Voltage | 62v dc coil |
| Number Of Pin | 3 pin |
| Bore Size | 20 mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Insulation Class | Class H |
Hydac 62v dc coil
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Form Type | DIN A |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Contact Gender | Male |
| Material | Stainless Steel |
| Application | standard |
| Voltage | standard |
| Contact Surface | standard |
| Gasket | standard |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | 2/2 Way |
| Port Size | 1/2 inch |
| Coil Voltage | 230V AC |
| Power Source | AC |
| Body Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 0-100 Bar |
| Seal Material | NBR |
| Brand | Rexroth |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Type | Solenoid Valve |
| Pack Type | Box |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India