Retailer of a wide range of products which include hydac - 8446-b-0250-000, hydac make pressure switch, eds 8446-2-0400-000 hydac pressure switch, suco pressure switch and hydraulic control joystick.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0–400 bar |
| Model | 0400D |
| Micron rating | 5 micron |
| Flow rate | 250 LPM |
| Contact Material | Silver |
| Switch Type | Electronic |
| Max pressure | 315 bar |
| Setpoint Type | Programmable |
| Filter type | Pressure line |
| Element type | Element only |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 400 Bar |
| Pressure Switch Type | Electronic Pressure Switch |
| Output Type | NPN |
| Display | 4 Digit |
| Contact Material | Silver |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Process Connection | G1/4 |
| Display Unit | bar |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Electrical Connection | Cable 5 m |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 100–400 bar |
| Contact Type | SPDT |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Setpoint Type | Adjustable Screw |
| Switch Type | Hydraulic |
| Process Connection | G1/4 |
| Max Fluid Temp | 80°C |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hydac |
| Usage | Oil |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0.1–1 bar |
| No. of Ports | 4 Ports |
| Pressure Switch Type | Electronic |
| Media | Hydraulic Oil |
| Contact Type | SPST NC |
| Contact Material | Silver |
| Setpoint Type | Adjustable Scale |
we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Axis Type | 4 Axis |
| Handle Type | Stick |
| Current Rating | 3A |
| Output Type | Analog |
| Switch Contacts | 1 NO + 1 NC |
| Center Position | Spring Return |
| Operation Type | SPST |
| Material/Body | Metal |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
Ark SourcesEstablished in the year 2023 at Raigad, Maharashtra we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India