We are a leading Retailer of hydac make valve, rexroth holding valve, cbca ljn sun hydraulic valve, polyhydron pilot operated check valve, radial piston pump and hydraulic valve and hydraulic directional solenoid valves from Navi Mumbai, India.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | High Pressure |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| End Connection | Socket Weld |
| Media | Fuel |
| Pressure | High Pressure |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 125 cc/rev |
| Flow Rate | 40 LPM |
| Max Pressure | 315 bar |
| Usage/Application | Hydraulic Equipment |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Pump Type | Variable displacement |
| Mounting Type | SAE mount |
| Application | Hydraulic press, Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Grey |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | 4/2 Way |
| Material | Cast Iron |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Port Size | NG06 |
| Actuation | Single Solenoid |
| Mounting | Manifold |
| Max Pressure | 315 bar |
| Body Material | Cast Iron |
| Spool Type | Spring Return |
| Question | 1 |
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Spool Configuration | 2/2 |
| Valve Type | Pilot Operated |
| Actuation | Solenoid |
| Actuation Type | Solenoid |
| Flow Capacity | 60 LPM |
| Number of Ports | 4 Port |
| Size | N6 |
| Pressure | 350 |
| Max Pressure | 210 bar |
| Number of Positions | 2 Position |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Mounting Type | Manifold Mount |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Media | Water |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | 5/2 Way |
| Port Size | 1.5 inch (डेढ़ इंच) |
| Coil Voltage | 230V AC |
| Pressure | High Pressure |
| Valve Operation | Universal |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 0-100 Bar |
| Media | Oil |
| Seal Material | NBR |
| Brand | Rexroth |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India