Our product range includes a wide range of sun cartridge valve, parker cartridge valve hydraulic, hydraulic cranes holding valve, hydraulic valves, sun hydraulic cartridge valve and atos hydraulic solenoid valves.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Check Valve |
| Cavity Size | 10 Size |
| Max Pressure | 250 bar |
| Max Flow | 200 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Hydraulic |
| Size | standard |
| Valve Size | 0.25 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | standard |
| Surface Finishing | Sun |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Proportional |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 160 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Size | 0.25 inch |
| Size | standard |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | standard |
| Surface Finishing | standard |
| Working Pressure | Parker |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Valve Body Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Oil |
| Type | Holding Valve |
| Color | Grey |
| Pack Type | Box |
The Stabilizer Holding Valve is a precision-engineered component designed to maintain optimal pressure and flow in hydraulic systems. Its robust construction ensures durability and reliability, making it ideal for various industrial applications. With easy installation and maintenance, this valve enhances system efficiency and performance, providing consistent operation under demanding conditions.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Counterbalance |
| Port Size | 3/8 inch |
| Max Pressure | 700 bar |
| Operation | Pilot Operated |
| Mounting Type | Subplate |
| Max Flow | 400 LPM |
| Valve Size | 0.75 inch |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
| Type | Hydraulic Valves |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Material | Stainless Steel |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Valve Size | 0.25 inch |
| Media | Water |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Cast Iron |
| End Connection | Socket Weld |
| Media | Fuel |
| Power | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Pack Type | Box |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | We6 |
| Question | 1kg |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Valve Body Material | Mild Steel |
| Actuation | Hydraulic |
Minimum order quantity: 1 Piece
we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Hydraulic System |
| Shape | standard |
| Valve Plate Type | Hydraulic |
| Spare Type | standard |
| Usage/Application | Hydraulic Pump |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | standard |
| Color | standard |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Flow Control |
| Port Size | NG10 |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting | Manifold |
| Body Material | Steel |
| Type | Poppet Type, Pilot Operated |
| Media | Oil |
| Material | Stainless Steel |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pack Type | Box |
| Brand | Hydac |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3/4 inch |
| Function | 2 Way |
| Medium | Oil |
| Port Size | 1/4 inch |
| Operation | Pilot Operated |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Media | Oil |
| Color | Black , Silver |
| Pack Type | Box |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Pilot Operated |
| Valve Size | 1/2 Inch |
| Set Pressure | 40 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | standard |
| Design | standard |
| End Connection Type | Threaded |
| Body Material | Cast Steel |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Media | Fuel |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 Inch |
| Valve Body Material | Cast Iron |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Oil |
| Pack Type | Box |
| Color | Grey , Brown , Yellow |
₹ 57500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | cylinder holding valve hawe |
| Port Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Body Material | Cast Iron |
| Pressure Rating | Class 300 |
| Operation | Hydraulic Actuated |
| Seat Material | NBR |
cylinder holding valve hawe
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India