Drive Motor Genie
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Series | KC 45 |
| Pump Type | Piston Pump |
| Displacement | 45 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Power Source | DC Powered |
| Max Pressure | 300 bar |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Crane, Road Machine |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | 70 LPM |
| Mounting Type | SAE B |
| Shaft Type | Splined Shaft |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Piston Motor |
| Displacement | 40 cc/rev |
| Max Pressure | 280 bar |
| Shaft Type | Splined Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Speed Range | Up to 300 rpm |
| Brand | Danfoss |
| Application | Winch Drive |
Drive Motor Genie S-60 and S85
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India