We are a leading Retailer of hawe hydraulic valve, lhk22g-21-400/400 hawe hydraulic valves and r901202971 dre 4 k-4x/30g24-10n9k4m rexroth pressure reducing valve, used for a6vm250 hydraulic from Navi Mumbai, India.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Cartridge Valve |
| Port Size | 3/8 inch |
| Max Pressure | 700 bar |
| Operation | Hydraulic |
| Mounting Type | Manifold |
| Max Flow | 400 LPM |
| Valve Size | 0.75 inch |
| Maximum Pressure | High Pressure |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Hawe |
| Pack Type | Box |
| Type | Hydraulic Valve |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 LPM |
| Power Source | Pneumatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Hawe |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Sequence Valve |
| Port Size | 1 inch |
| Max Pressure | 700 bar |
| Operation | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Manifold |
| Max Flow | 300 LPM |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | High Pressure |
| Body Material | Cast Iron |
| Seal Material | NBR |
| Brand | Hydac |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Pilot Operated |
| Outlet Pressure | 10–20 bar |
| Connection Size | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Cast Iron |
| Medium | Hydraulic |
| End Connection | Socket Weld |
| Automation Grade | Automatic |
R901202971
DRE 4 K-4X/30G24-10N9K4M
Rexroth pressure reducing valve, used for A6VM250 hydraulic motor
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India