We are a leading Retailer of hydac solenoid coil small, 2 pin solenoid coil 24v, eaton vickers solenoid coils, 230v ac solenoid coil, atos solenoid coil big and atos dhi-0714/fi/no-x 24dc26 solenoid valve from Navi Mumbai, India.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Usage/Application | Transporation(JCB/ Truck/Bus) |
| Coil Power | 20 W |
| Valve Brand | Hydac |
| Power Source | DC |
| Voltage | standard |
| Coil Type | DC Coil |
| Number Of Pin | 2 pin |
| Bore Size | 18mm |
| Power | standard |
| Coil Size Code | 13 mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Brand | Hydca |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Voltage Rating | 48 V DC |
| Coil Power | 18 W |
| Duty Cycle | Intermittent |
| Coil Type | DC Coil |
| Power Source | AC |
| Voltage | standard |
| Number Of Pin | 2 |
| Power | standard |
| Coil Bore Size | 23mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Brand | Rexrotha |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | For Solenoid Valves |
| Coil Power | 14 W |
| Valve Brand | ETN |
| Power Source | AC |
| Voltage | standard |
| Number Of Pin | standard |
| Coil Type | DC Coil |
| Power | standard |
| Coil Size Code | 13 mm |
| Brand | ETN |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Usage/Application | Door Locking System |
| Coil Voltage | 230 V AC |
| Coil Power | 30 W |
| Duty Cycle | Intermittent |
| Coil Type | AC Coil |
| Power Source | AC |
| Voltage | 230 V |
| Number Of Pin | 3 |
| Bore Size | 23mm |
| Coil Bore Size | 23mm |
| Application | Hydraulic Valve |
| Type | Solenoid Coil |
| Color | Black |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electric Switchgear |
| Voltage | 220V |
| Number Of Pin | Single |
| Power Source | AC |
| Brand | Atos |
| Type | Solenoid Coil |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 24 V |
| Color | Black , Grey |
| Pack Type | Box |
| Type | Solenoid Valve |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India