Our product range includes a wide range of hydraulic cartridge danfos, sun valve cbch ljn 250, hydraulic motor and hydraulic motorsl.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Counterbalance |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 200 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Hydraulic |
| Valve Size | 0.75 inch |
| Maximum Pressure | 210 bar |
| Maximum Temperature | 210 bar |
| Seal Material | NBR |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Eaton |
Minimum order quantity: 2 Piece
Danfoss hydraulic cartridge valve for precise flow control and reliable system performance
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Relief Valve |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 60 LPM |
| Brand Name | standard |
| Manufacturer | standard |
we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Color | Black |
| Voltage | 24 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Gear motors |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India