Pioneers in the industry, we offer hydac make valve, rexroth 4we6c62/eg24n9da/62 hydraulic rexroth valve, g 3-2 hawe hydraulic valve, dv08 01 3/0 hydac valve, walvoil hydraulic control valves and rexroth proportional valves from India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.25 inch |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Brand | Hydac |
| Pack Type | Box |
| Usage | Oil |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Directional |
| Port Size | NG10 (CETOP 5) |
| Max Pressure | 315 bar |
| Operation | Hydraulic |
| Mounting Type | Manifold |
| Power Source | DC Powered |
| Max Flow | 160 LPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Black , Silver |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| Color | Grey |
| Brand | Hawe |
| Pack Type | Box |
| Type | Hydraulic Valve |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3.0 inch |
| Material | SS |
| Brand | Hydac |
| Model | DV08 01 3/0 |
| Pack Type | Box |
| Color | Black , Silver |
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Color | Grey , Red |
| Rust Proof | Yes |
| Brand | Walvoil |
| Pack Type | Box |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Control Type | Directional |
| Port Size | NG06 |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | Cast Iron |
| Brand Name | Rexroth |
| Color | Grey , Silver |
| Media | Oil |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Inlet Pressure | 50 PSI |
| Port Size | 3/4 inch |
| Brand | Hydraforce |
| Media | Hydraulic Fluid |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India