Pioneers in the industry, we offer hydraulic power pack gear pump, hydraulic gear pump 32, snp2 11 cc danfoss gear pump, jcb wheel loaders gear pumps, chinese hydraulic gear pumps 25cc and hydraulic double gear pump from India.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Discharge Range | 10 LPM |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Speed | 200 RPM |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Manual |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Body Material | Aluminium |
| Speed | 200 RPM |
| Maximum Pressure | 210 bar |
| Mounting Type | SAE B 2-Bolt |
| Pump Configuration | Single Stage |
| Discharge Range | 10 LPM |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 10 LPM |
| Body Material | Aluminium |
| Pump Type | Gear Pump |
| Maximum Pressure | 250 bar |
| Power Source | DC Powered |
| Pump Configuration | Single Stage |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pressure | 80 Bar |
| Shaft Type | Tapered |
| Direction of Rotation | Clockwise (CW) |
| Application | Marine, Mobile Hydraulics, Industrial |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Brand | Bosch Rexroth |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 80 LPM |
| Body Material | Cast Iron |
| Speed | 600 RPM |
| Maximum Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | SAE A 2-Bolt |
| Pump Configuration | Tandem (Double) |
| Power Source | hydraulic |
| Automation Grade | hydraulic |
| Motor Horsepower | hydraulic |
| Discharge Range | 30 LPM |
| Shaft Type | Keyed |
| Application | Mobile Hydraulics, Marine |
| Brand | Parker |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Black , Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 70 LPM |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 40 LPM |
| Body Material | Aluminium |
| Maximum Pressure | 210 bar |
| Mounting Type | SAE B 2-Bolt |
| Pump Configuration | Tandem (Double) |
| Power | NA |
| Shaft Type | Splined |
| Direction of Rotation | Bi-Directional |
| Application | Material Handling, Construction, Mobile Hydraulics, Industrial, Marine |
| Brand | Dowty |
22ccand 4cc
Ark SourcesEstablished in the year 2023 at Raigad, Maharashtra we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Series | Danfoss SNP |
| Pump Type | Gear Pump |
| Displacement | 28 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 350 bar |
| Application | Crane |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Mounting Type | SAE B |
| Shaft Type | Splined Shaft |
we "ARK Sources" are a Proprietorship Firm, engaged as the foremost Trader and Retailer of Hydraulic Piston Pump Spare , A4125 Charge Pump, Yuken Hydraulic Pump etc.
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 LPM |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Head | 5 m |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Series | Sauer PV |
| Pump Type | Piston Pump |
| Displacement | 28 cm³/rev |
| Control Type | Load Sensing |
| Max Pressure | 350 bar |
| Application | Crane, Road Machine, Marine |
| 20 | 10 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Danfoss Pumps
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Series | P2 |
| Pump Type | Gear Pump |
| Displacement | 100 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 320 bar |
| Application | Mobile Machine |
| Question | 25kg |
Parker gear pump 13T
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India