We are a leading Retailer of cartridge valves cbel ljn, sun cartridge valve cbel ljn, rexroth hydraulic cartridge, wr22g catridge valve and nccb lcn sun catridge valve from Navi Mumbai, India.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Relief Valve |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 80 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Hydraulic |
| Valve Size | 0.25 inch |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Relief Valve |
| Cavity Size | 10 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Max Flow | 160 LPM |
| Mounting Type | Manifold |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | FKM (Viton) |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Sun Hydraulics |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Relief Valve |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 60 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | NBR |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Rexroth |
Rexroth Catridge valve and coil 24 v dc
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Proportional |
| Cavity Size | 08 Size |
| Max Pressure | 350 bar |
| Max Flow | 160 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Hydraulic |
Ws22g buchar Catridge valve
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Relief Valve |
| Cavity Size | 10 Size |
| Max Pressure | 210 bar |
| Max Flow | 40 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Mechanical |
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Packaging Type | Box |
| Seal Material | NBR |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Sun |
| Color | Silver |
| Type | Catridge Valve |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India