Our product range includes a wide range of hydac cartridge valve and atos, dhi-0714/24dc.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Valve Function | Proportional |
| Cavity Size | 10 Size |
| Max Pressure | 250 bar |
| Max Flow | 160 LPM |
| Mounting Type | Cartridge |
| Operation | Hydraulic |
| Pressure | High Pressure |
| Seal Material | NBR |
| Body Material | Carbon Steel |
| Brand | Hydac |
Get Latest Price
| Valve Function | 3/2 Way |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Port Size | 1/4 inch |
| Coil Power | 20 W |
| Coil Type | DC Coil |
| Valve Operation | Normally Closed (NC) |
| Bore Size | 18MM |
| Body Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 0-100 Bar |
| Application | Hydraulic Valve |
| Insulation Class | Class H |
Aniket Kharat (CEO)
ARK Sources
Plot No 71, Sector 22, Shop No 04, Shivnery CHS, Maitri Road, Kamothe
Navi Mumbai - 410209, Thane, Maharashtra, India